Alumni Association

2014 Outstanding Young Alumni Recipients

Outstanding Young Alumni

Outstanding Young Alumni The Outstanding Young Alumni Award is presented each year by the Alumni Association to alumni under the age of 35 who have distinguished themselves in their careers. The award recognizes the achievement of a position or some distinction noteworthy for one so recently graduated.

2014 Award Recipients

Jillian J. Rothe, Class of 2006, 2006

Outstanding Young Alumni Award Nomination Form

Past Award Recipients

Name Class Major Awarded
Jillian J. Rothe 2006, 2006 Mechanical Engineering, Business Administration 2014
Dr. Amy J. Clarke 2000 Metallurgical & Materials Engr 2013
Kristina Marshall 1998 Business Administration 2012
Dr. Katerina E. Aifantis 2002 Engineering 2011
Teresa M. Schissler-Boichot 1998 Civil Engineering 2010
Michelle L. Boven 1999 Mechanical Engineering 2009
Jason M. Cousineau 1998 Mechanical Engineering 2008
* Benjamin J. Hall 2005 Social Sciences 2008
Dawn M. Plitzuwiet (Zarling) 1995 Biological Sciences 2008
Dr. Kimberly L. Turner 1994 Mechanical Engineering 2007
Kevin J. North 1997 Computer Science 2006
Amy L. Trahey (Grisdale) 1994 Civil Engineering 2006
Lt. Jayson E. Eurick 1999 Mechanical Engineering 2005
Stephen Ripke (Jayson) 1997, 2000 Metallurgical & Materials Engineering, Metallurgical & Materials Engineering 2005
Sean P. Asiala 1995 Chemical Engineering 2004
Brian R. VanVoorst 1991 Computer Science 2004
Daniel J. Branagan 1990 Metallurgical & Materials Engineering 2003
Otha Edward Thornton Jr 2001 Rhetoric & Tech Communication 2003
Toni S. Gissendanner 1990 Chemical Engineering 2002
John L. Uhrie 1991, 1996 Geological Engineering, Metallurgical & Materials Engineering 2002
Nancy Vandermey 1989 Mechanical Engineering 2002
Jessica M. Kaiser 1988 Business Administration 2001
Stacey E. Morrison 1988 Computer Science 2001
Peter A. Tapio 1991 Civil Engineering 2001
Erick S. Dyke 1991 Computer Science 2000
Darla J. Olson 1993 Biological Sciences 2000
Katrina P. Teague 1987 Scientific & Tech Communication 2000
Cynthia S. Anderson 1985 Science 1999
William A. Armstrong 1965 Mechanical Engineering 1999
John A. Furton 1987 Computer Science 1999
Steven M. Tomaszewski 1991 Environmental Engineering 1999
Douglas G. Harris 1986 Operations Management 1998
Rebecca L. Smits P.E. 1986 Geological Engineering 1998
Gregory D. Besse 1983 Wood Science 1997
JoAnn C. Brinser 1985 Economics 1997
Lcdr. Tyler D. Kearly 1984 Civil Engineering 1997
Adil Shafi 1986 Electrical Engineering, Computer Science 1997
Joan M. Hart 1984 Chemical Engineering 1996
Suzanne M. Jurva 1982 Scientific & Tech Communication 1996
Jeffrey L. Smolinski 1983 Mechanical Engineering 1996
John P. Jamar 1983 Mechanical Engineering 1995
Catherine D. McRae 1983 Geological Engineering 1995
Scott R. Pattullo 1981 Electrical Engineering 1995
Julie A. Fream 1983 Chemical Engineering 1994
Douglas J. Hamar 1982 Business Administration 1994
Dr. Linda S. Vanasupa 1985 Metallurgical & Materials Engineering 1994
George A. Bennett Jr 1979 Metallurgical & Materials Engineering 1993
Charles E. Cronenworth 1981 Mining Engineering 1993
Rose M. Koronkiewicz 1981 Mechanical Engineering 1993
Daniel H. Bliss 1983 Mechanical Engineering 1992
Susan G. Krienen 1979 Chemical Engineering 1992
* Michael K. Bacon 1977 Biological Sciences 1991
Barbara S. Link 1977 Metallurgical & Materials Engineering 1991
Dr. Paul D. Funkenbusch 1979 Metallurgical & Materials Engineering 1990
Dr. John M. Liebetreu 1979 Electrical Engineering 1990
Burton C. Arola 1975 Business Administration 1989
Mark D. Clements 1976 Civil Engineering Technology 1989
Jeffrey M. Jentzen M.D. 1975 Biological Sciences 1988
Dr. William C. Johnson 1976, 1978 Applied Physics, Metallurgical & Materials Engineering 1988
Frederick R. Delie P.E. 1973 Electrical Engineering 1987
Dr. Sarah A. Rajala 1974 Electrical Engineering 1986
J. Bronce Henderson 1973 Metallurgical & Materials Engineering 1984
Michael D. Meeuwsen 1976 Business Administration 1984
L/Col. Robert F. Lemon Jr. 1970 Electrical Engineering 1983
Don T. Moore P.E. 1970 Electrical Engineering 1983
Teo A. Babun Jr. 1972 Electrical Engineering, Business Engineering Administration 1982
Thomas J. McEnhill P.E. 1971 Chemical Engineering, Business Engineering Administration 1982
James L. Sanderson 1973 Chemical Engineering 1982
John E. Kappler 1971 Business Administration 1981
Arthur J. Karam 1942 Metallurgical & Materials Engineering 1981
Thomas M. Neuville 1972 Chemical Engineering 1981
Daniel H. Draper 1967 Mechanical Engineering 1980
Ronald K. Franz 1967 Business Administration 1980
James E. Grimes 1969 Business Administration 1979
John O. Vartan 1970 Civil Engineering 1979
Dr. James D. Brodeur 1968 Biological Sciences 1978
James J. Graham 1970 Metallurgical & Materials Engineering 1977
Dr. Robert J. Pomazal 1966 Engineering Mechanics 1977
Camiel E. Thorrez 1970 Mechanical Engineering 1975
Dr. James L. Voogt 1966 Biological Sciences 1974

* Deceased

Office of Alumni Relations

Alumni House
1400 Townsend Drive
Houghton, MI 49931-1295

Ph. 906-487-2400
Fax: 906-487-3171
Toll-Free: 1-877-688-2586
Email: alumni@mtu.edu

Michigan Technological University

1400 Townsend Drive
Houghton, Michigan 49931-1295
906-487-1885

See a Problem?

Email the Webmaster